Monoblok Dolum Makinaları

Üretim hızının ve hijyenin önemli olduğu endüstriyel üretim tesislerinde tercih edilen Monoblok (tek şasi üzerinde dolum ve kapak kapatma) dolum makinaları, sıvı, yarı sıvı, viskoz ve katı ürünler için tasarlanmış, gıdadan kozmetiğe, kimyadan ilaca kadar çeşitli ürünlerle ve sektörlerde kullanılan, maliyet ve yer avantajı sağlayan makinelerdir.

Monoblok Dolum Makinası Modelleri

Dışarıdan insan müdahalesini en aza indirgeyerek dolum yapıp, metal veya plastik kapaklar ile kapatılarak satışa hazır olarak sunma imkânı sağlayan monoblok dolum makinası çeşitleri içerisinde 2 kafalı dolum makinası, 4 kafalı dolum makinası ve 6 kafalı dolum makinası modelleri yer alır. Bu modeller de kendi içlerinde hacim ve kapasite açısından birbirinden ayrılır. Özellikle; şişe tarzı ambalajların güvenle doldurulması için tasarlanan monoblok dolum makinelerinde denge çok önemlidir. Dengeli bir biçimde şişelerin doldurulması sağlanır ve düzenli olarak paketlere yerleştirilir.  Tüm özelliğini tek şaside bulunduran bu tür makinaların kullanım alanına göre ambalaj kapasitesi, hacim ve dolum hızına göre model tercihi yapılmalıdır.

İki kafalı monoblok dolum makinasında kapaklar manuel olarak ambalajın üzerine yerleştirilip, makinenin tork ayarlı sıkma kafası tarafından kapatılırken, dört ve altı kafalı monoblok dolum makinelerinde, entegre edilmiş kapak elevatörü sayesinde sürekli besleme ile kapaklar otomatik olarak ambalajların üzerine makine tarafından yerleştirilip istenilen torkta kapatılır.

Monoblok Dolum Makinası Teknik Özellikler

Ambalaj Boyutu ve dolum hacmi olarak farklı modelleri bulunan monoblok dolum makinaları, bazı standart özelliklere sahiptir. Her model monoblok dolum makinesi, kendine has dolum hız kapasitesine ve litre hacmine sahiptir. Saat başına dolum yapabilecekleri şişe miktarı ve hızında da farklılıklar meydana gelebilmektedir. Ancak genel olarak ele alındığında monoblok dolum makinası modelleri şişelerin tam ihtiyaca göre doldurulmasını sağlar.

Dolum hassasiyetinin ±%1 olduğu, 5 ºC’den 85 ºC’ye kadar, soğuk veya sıcak, sıvı, yarı sıvı ve viskoz ürünler için tasarlanmış, damlamayı önleyen sisteme sahip değiştirilebilir dolum nozulları sayesinde, çeşitli boyut ve şekillerdeki ambalajlar için ayarlanabilir yan tutucuları (2,5 metre konvoyer) ve değiştirilebilir kapak sıkma başlıkları sayesinde, kapak çapı ve tipine göre, kolayca her ambalaja göre adapte edilebilmektedir.  Bir ürün cinsinden diğerine ve bir ambalaj boyutundan diğerine kolay ve hızlı geçiş sağlayan ergonomik makinelerdir. Köpüklü ürünler için de ayarlanabilen dalan nozul sistemi mevcuttur.

Gramaj ve hacim ayarı kolay bir şekilde yapılır ve numaratör ile kayıt altına alınır. Farklı dillerde kullanılabilen dokunmatik kontrol paneli üzerinden, dolum ve kapak kapatma prosesleri kontrol edilebilmektedir.

Makinelerdeki vana ve nozullar dahil tüm parçalar kolayca sökülerek temizleme kolaylığı sağlar. Kullanılan tüm hortumlar, kapasite bölümleri, geçiş bölümleri ve tesisatları, hijyen göz önünde tutularak tasarlanmış ve hijyen esaslarına göre montajı yapılmıştır. İsteğe bağlı C.I.P. uygun ve / veya dolum piston arkası temizleme sistemi de sunan makineler müşterilerimizin hizmetine sunulmaktadır.

Monoblok makinalarda; hem paslanmazlık, hem de kolay temizleme ve hijyen koşullarını sağlamak adına tüm dolum ürünlerinin temas ettiği yüzeylerde 316-L kalite paslanmaz çelik kullanılmıştır. Makinaların dış yüzey, muhafaza saçları ve ayakları 304 kalite paslanmaz çelik ve / veya alüminyumdur. Bu sayede; monoblok dolum makinelerimiz, uzun yıllar boyunca, sağlık koşullarında hizmete devam etmektedir. Ayrıca; hijyenik olması bakımından, çalışma sistemi (yağsız) pnömatik ve elektronik ekipmanlar kullanılarak dizayn edilmiştir. Maksimum hacim ve maksimum hız ile çalışırken, sistem 6 bar basınçta, dakikada 800 litre hava tüketimi yapmaktadır.  Trifaze elektrik bağlantısıyla çalışır (380v / 50-60 Hz)

Monoblok Dolum Makinelerinde Şirket Güvencesi

Kurulumu profesyonel teknik ekiplerimiz sayesinde sorunsuz yapılır ve çalıştırması kullanma kılavuzu sayesinde pratiktir, maksimum performans ve kullanım ömrü için asgari bakı

×